Udělejte rádost svému dítěti – udělejte procházku na kolečkových bruslích. V obchodě Hop-Sport najdete kolečkové brusle pro děti a dospělé v různých velikostech a barvách. Získáváte také záruku vysoce kvalitního zpracování - bezpečnost našich zákazníků je pro nás nejdůležitější.
V závislosti na stylu jízdy, pro který jsou určené, jsou brusle rozdělené do mnoha typů. Nejpopulárnější z nich jsou: rekreační / fitness brusle, speed brusle, freestyle brusle, aggressive brusle.
1. Fitness brusle:
a) rekreační fitness brusle (vhodné pro začátečníky): velikost koleček 80-84 mm, nízká rychlost, dobrá obratnost, plastový nebo hliníkový rám, ložiska nejčastěji ABEC/ILQ/SG 5 nebo 7.
b) sportovní fitness brusle (vhodné pro rychlejší jízdu a pokročilejší bruslaře): velikost koleček 90-100 mm, vyšší rychlost, horší obratnost, vyšší těžiště, rám ze slitiny hliníku, ložiska nejčastěji ABEC/ILQ/SG 7 nebo 9.
Typické vlastnosti a parametry: textilní měkká bota, vyšší komín, velikost koleček 80-100 mm, často nýtovaný rám do skeletu boty (v některých případech šroubovaný), často nižší tvrdost koleček (především u rekreačních modelů), vždy mají brzdu.
Výhody: pohodlí, váha, odvětrání (dle typu), snadná dostupnost, široký výběr.
Nevýhody (dle typu): měkká bota, horší přenos energie do odrazu, pomalejší odezva, uživatelská kvalita podvozku a koleček.
2. Freestyle brusle
- primárně určené na trikovou jízdu (taneční kreace, skoky, jízda pozadu, triková jízda, slalom, free jump apod.). Typickými vlastnostmi jsou tuhý skelet, krátký a pevný rám a menší kolečka.
Freestyle brusle dělíme:
a) Freeskate/urban (jízda městem, skoky, sjíždění schodů, jízda pozadu, překonávání překážek)
b) Freestyle/slalom (taneční kreace, slalom)
Typické vlastnosti a parametry: pevná bota - plastový kompozit/skelné vlákno/karbon, velikost koleček 76-84 mm, krátký tuhý rám šroubovaný do boty s možností nastavení pozice, vyšší komín s tužší flex, u nejvyšších modelů možnost tepelného dotvarování skeletu, vždy bez brzdy.
Výhody: obratnost, opora/odezva/přenos energie, univerzálnost použití, odolnost, akcelerace, vyšší životnost komponentů.
Nevýhody: vyšší váha, horší odvětrání, nižší rychlost, nižší komfort (dle typu).
Použití: freestyle brusle mají široké spektrum použití. Hodí se jak pro začátečníky, tak pro pokročilejší bruslaře. Dají se použít na klasické fitness bruslení na cyklostezce, jízdu městem, trikovou a slalomovou jízdu, ale zvládnou i in-line hokej nebo skatepark a díky pevné botě se hodí i na simulaci hokejového bruslení (přešlapování, sprint, jízda pozadu apod.). Díky své pevnosti, opoře a menším kolečkům mohou dobře posloužit začátečníkům jako vstupní model bruslí. Nevýhodou může být absence brzdy a vyšší pořizovací cena.
3. Aggressive brusle
- těžší bytelné brusle určené na skoky, jízdu po zábradlí, rampy, skateparky apod.
Typické vlastnosti a parametry: pevná a těžká bota - plastový kompozit/skelné vlákno/karbon, slideovací podložka pod botou (soul), krátký kompozitový/plastový rám, velice malá kolečka nejčastěji v rozsahu 55-60 mm, vysoký komín, mezera na rámu mezi kolečky umožnující jízdu po hranách překážek a zábradlí, vždy bez brzdy.
Výhody: odolnost, tlumení, stabilita.
Nevýhody: rychlost, váha, odvětrání.
Powerblading brusle: jedná se o samostatnou kategorii tvořící hybrid mezi freeskate a aggressive bruslemi. Jde v podstatě o aggressive botu, na kterou je přidělán rám na větší kolečka pro rychlejší jízdu, nejčastěji 76 nebo 80 mm (viz druhý obrázek).
4. Speed brusle
- nízké tuhé boty osazeny pevným dlouhým rámem a velkými kolečky určené na rychlobruslení a závodění. Vše je podřízeno maximální rychlosti.
Typické vlastnosti a parametry: nízká a tvrdá bota s minimem polstrování - kompozit skelného vlákna/karbon, velikost koleček 100-125 mm, lehký a tuhý šroubovaný rám s možností výměny a nastavení pozice, vyšší tvrdost koleček a vyšší přesnost ložisek, nízká bota bez cuffu (skelet komínu boty), často možnost tepelného dotvarování skeletu, vždy bez brzdy.
Výhody: rychlost, tuhost/přenos energie/odezva, váha, kvalita komponentů.
Nevýhody: komfort, obratnost, nutnost zkušeností, jednostrannost použití.
Počet koleček: standardem u speed bruslí jsou v současnosti 4x 110 mm velká kolečka. U starších modelů se můžete setkat s 5 kolečky v řadě, toto osazení už se dnes používá jen na downhill (rychlá jízda z kopce, kde je potřeba maximální přilnavost nebo in-line alpine slalom, což je simulace slalomového lyžování). V současnosti se začínají prosazovat trojkolečka, která jsou relativní novinkou. Díky osazení 3 koleček je možno dát na brusli kolečka větší, tedy 3x 125 mm (v setupu 4x 125 koleček už by byl příliš dlouhý rám). Výhoda větších koleček je vyšší rychlost a setrvačnost, nevýhodou je vyšší těžiště a s tím i větší nápor na kotník, horší akcelerace a náročnější technické zvládnutí bruslí. Zda-li se prosadí nové provedení 3x 125 mm a nebo se zůstane u klasického 4x 110 mm ukáží následující sezóny. Samozřejmě bude záležet na konkrétní disciplíně speed bruslení.
Vyberte si brusle pro své dítě z široké nabídky značky Hop-Sport!