Posilování s jednoručními a obouručními činkami je oblíbeným sportem milionů lidí po celém světě. Snad žádný jiný sportovní artikl bychom nenašli v tolika domácnostech. A základem pohodlného, efektivního a bezpečného tréninku jsou kvalitní osy k činkám. Co ale musíte před nákupem vzpěračské tyče nebo středové osy k jednoručkám rozhodně vědět?
Existuje mnoho hypermoderních strojů, které slibují téměř raketově rychlý růst svalů. Činky však i nadále zůstávají tím vůbec nejoblíbenějším nástrojem pro budování svalové hmoty zejména horní poloviny těla. Ať už jste milovníkem fitness cvičení, nebo se raději zapotíte u silového tréninku s úctyhodně těžkými vahami, jednoruční činky jsou pro vás prostě geniálním parťákem.
Podle doporučení sportovců i odborníků by měl u činky jednoručky nakládací systém disponovat bezpečnostní objímkou. Tato pružinová svorka zamezí samovolnému posouvání závaží na ose a šance na nějakou nečekanou nehodu a případná zranění je tak minimální. Posilování jednoduše musí být bezpečné jak pro vás, tak pro ostatní lidi na sportovišti.
Někteří sportovci nedají při posilování dopustit na rovné olympijské osy. Bestsellerem posledních let jsou mezi obouručními činkami ale spíše modely s lomenou středovou osou. I v tomto případě jde především o vysokou bezpečnost díky protiskluzovým plochám. Lomený řez osy ale přináší i příjemně vysoký standard pohodlí během tréninku. S plně naloženou obouruční činkou s lomenou středovou hřídelí se totiž mnohem snáze manipuluje.
V sadě či jednotlivě si můžete vzpěračské tyče lomené domů pořídit nejen v mnoha atraktivních a moderních vzhledech, ale také v různých intenzitách a tvarech ohýbání. Záleží pouze na tom, jaký typ lomení bude nejlépe vyhovovat právě vašemu úchopu při posilování bicepsů a tricepsů.
Při nákupu posilovací tyče pro obouruční činku byste měli přemýšlet nad výrobcem uvedenou maximální nosností osy. Mezi odhadem váhy nejvyššího naložení, se kterým hodláte cvičit, a nosností tyče, by měla být zhruba 20% rezerva.
Že činková osa na cvičení má velký vliv, není žádné překvapení. Konec konců je to právě tato část těla činky, která spolu s vaší paží nese veškerou váhu naloženého závaží. Proto je nesmírně důležité si v široké nabídce vybrat co možná nejkvalitnější provedení činkové osy.
Ideální volbou materiálu je ocel. Ta totiž vydrží všechno, a tak se postará nejen o odpovídající bezpečnost při posilování, ale taktéž o vysokou odolnost, a tedy i dlouhou životnost činky.
Při výběru se zaměřte také na bezpečnostní drážkování v místě úchopu. To zaručuje pohodlné posilování bez obav z vyklouznutí těla činky ze zpocených dlaní či mokrých sportovních rukavic. Ani při koupi osy na činky pak rozhodně nesmíte zapomenout na správnou velikost, respektive průměr osy vůči otvoru na činkovém kotoučovém závaží. Obecně se doporučuje, aby byla vůle závaží na ose maximálně 1 mm.
Teď už víte, jak činkové osy vybírat. Tak hurá do toho!