Product filters

Jednoruční činka

Nejzákladnější výbavou pro domácí cvičení je jednoruční činka. Tyto činky můžeme rozdělit na dva základní druhy:

Činky s pevnou hmotností

Mají předem danou váhu a tvoří je jeden kus, Můžete je využít při dynamickém nebo aerobním cvičení. To je více pro ženy, které jednoruční činky používají jako závaží i při jiném druhu aktivit. Prodávají se v různých hmotnostech, takže si každý zvolí podle sebe.

Kulatá činka s úchytkou na horní straně neboli kettlebell se v poslední době také dostává více do povědomí. Lidé ji volí zejména v případech, kdy se soustředí na dřepy a nebo výpady. Hmotnost kettlebellu je předem daná a nelze ji měnit. Ačkoli může být z různých druhů materiálu, ideální je kovová s hrubým povrchem, aby neklouzala.

Nakládací činky

Nakládací činky jsou ideální, pokud chcete váhu činek měnit nebo mít možnost si ubírat a přidávat. Jsou o něco málo dražší než činky s pevnou hmotností, ale cviky mohou být variabilnější. Ideální jsou pro silový trénink v případě, že vám jde u posilování především o nabrání svalové hmoty.

Tvoří je tyč a závaží o různé hmotnosti, které si sami měníte. Nakládací činka má také uzávěr, který je přidán z bezpečnostních důvodů, aby závaží nepadalo. Uzávěr může být pružinový, který je velmi oblíbený, ale rychleji se uvolňuje, nebo maticový. Je možné si pořídit tyč i kotouče odděleně, nebo jako kompletní sady.

Obouruční činky

Většinou je najdete ve< fitness centrech, ale je možné si je pořídit i na domácí posilování. U těchto činek jde především o nabrání svalové hmoty.

Jak název napovídá, drží se v obou rukách a jsou tvořené tyčí a závažím. Stejně jako u jednoručních činek je lze pořídit ve variantě s pevnou vahou, nebo jako nakládací. Ty se potom také dají pořídit jako set.

Při cvičení hodně záleží na tvaru tyče, který může být rovný, či zakřivený. Rovná hřídel, jak se tyči také říká, je skvělá pro posilování ve stoje. Zakřivená se potom používá pro cviky na různé partie těla. Průměr tyče, stejně jako její délka, hraje roli také.

Jak správně vybírat činky a závaží?

1. Jako první se zaměřte na materiál.

Existuje několik různých materiálů činek. Ty se liší jak výdrží, tak cenou. Můžete si pořídit činky plastové, které jsou ale nejméně trvanlivé, pogumované, které nedělají hluk, a nebo činky litinové či z chromované oceli. Poslední zmíněný materiál vydrží nejvíce, ale odrazí se to také na ceně.

Pokud jde o nakládací činky, přídavné kotouče mají výplň většinou ocelovou nebo cementovou. Cement je levnější a živnost je zhruba stejná.

2. Dalším kritériem je hmotnost.

Jednoruční činky se dají koupit o celkové hmotnosti od 0,5 kg až po 60 kg.

Pro ženy, které chtějí formovat tělo, jsou ideální jednoruční činky o hmotnosti kolem 10 kg. Činky kolem 15 kg se používají při budování svalové hmoty. Pro muže na silový trénink jsou pak ještě těžší. Nejlehčí plastové činky se používají při fitness kondičním cvičení.

Podstatné také je, jestli si budete kupovat činky s jednou vahou nebo nakládací. Ty si potom můžete pořídit jako sady a přidávat závaží dle libosti.

Obouruční činky mají samozřejmě vyšší hmotnost. Základní váha pro začátečníky by měla být kolem 20 kg. Je možné si opět pořídit samostatně tyč a nakládací sadu o celkové hmotnosti, kterou považujete za vhodnou, a závaží jen měnit. Musíte si ovšem dávat pozor, aby byly kotouče ve stejném průměru jako je tyč a vše k sobě hezky sedělo.

Všechny činky a závaží společně s hřídelí je možné koupit samostatně. Profíci už ví, jaké činky zvolit. Pro začátečníky nebo lidi, kteří mají radši vše připravené a pohromadě, existují různorodé sady činek. Některé obsahují pouze jednoruční činky, ať už s pevnou vahou nebo nakládací, jiné mohou být jako sada dvou jednoručních a jedné obouruční činky. Zakoupíte i speciální fitness sety určené pro ženy. Vybere si opravdu každý.