Činkové sety jsou vhodné nejen pro začátečníky, jak by se mohlo zdát. Jsou vhodné i pro pokročilé jedince, kteří už ví, jak cvičit, jaké závaží je pro ně to pravé, jaký typ zvolit, jakou hmotnost a provedení, aby mohl být trénink co nejlepší a nejefektivnější.
Pokud jste začátečník, nezoufejte. Na domácím posilování není nic těžkého a cviky se s trochou praxe naučí skutečně každý. V sadě si snadno můžete zvolit jaký druh činek si přejete, s jakou hmotností a v neposlední řadě je možné vybrat i barevné provedení.
Jednoduše bychom tyto dva druhy činek rozdělili podle způsobu, jakým se drží.
Jednoruční činky mají krátkou osu a drží se pouze v jedné ruce, případně v obou rukách po jedné. Délka osy obouruční činky je mnohem větší a činka se drží oběma rukama, jak název napovídá. U obouručních činek je důležitá nejen délka tyče, které se občas říká i hřídel, ale i průměr. Sady nejčastěji obsahují tyče s běžným průměrem 30 mm nebo v olympijské verzi s průměrem 50 mm.
Jednoruční činky se více využívají při dynamickém a aerobním cvičení. Existují i lehké verze pro ženy, které je využívají při fitness cvičení pouze jako zátěž. Obouruční činky, někdy nazývané také jako vzpěračské, jsou potom spíše pro pokročilejší uživatele nebo pro profíky. Tyč může být rovná i zakřivená. Podle toho se volí způsob cvičení.
Činky rozdělujeme na dva základní typy:
- činka s pevnou hmotností - činka je v jednom kuse, váha se nedá měnit
- nakládací činka - skládá se z tyče a kotoučů (závaží), váha se dá měnit
Při domácím tréninku určitě oceníte, když si budete moct váhu měnit a přitom nebudete mít doma patnáct různých činek, které by vám ve finále spíš překážely. Pro tyto účely jsou ideální nakládací činky.
Ať už jednoruční, nebo obouruční, můžete si pořídit jen středovou osu, tyč a k tomu sady různých závaží neboli kotoučů. Ty mají v zásadě jinou hmotnost a v průběhu cvičení se dají měnit, přidávat či ubírat. Podle vašich preferencí.
U nakládacích činek je důležitý také uzávěr, který zaručuje bezpečnost při používání. Ten dělíme na pružinový, který je běžný, snadný na použití, ale také se rád uvolňuje, a maticový.
V dnešní době si při nákupu zboží můžete vybrat nejen barvu, značku, druh ale především materiál, ze které jsou činky a závaží vyrobeny. Ten, společně s povrchovou úpravou, hraje důležitou roli jak při pohodlnosti cvičení, tak při délce životnosti. Jaké jsou tedy základní materiály?
- plastové činky - lehčí, méně odolné, velmi příjemná cena, vhodné spíše pro ženy
- pogumované činky - díky povrchové úpravě jsou skvělé pro domácí cvičení, nedělají hluk a nepoškodí podlahu
- litinové činky nebo činky z chromové oceli - nejkvalitnější varianta, dražší
Kotouče jsou většinou vyplněny ocelí nebo cementem. Výdrž je přibližně stejná, ale cement je levnější.
Sada jednoručních činek je považována za základ do každé domácí posilovny. Může jít pouze o sety dvou jednoručních činek, které mají danou hmotnost, skvěle se využijí třeba při aerobním cvičení. Nebo může jít o sady nakládacích činek, které jsou variabilnější. Ty mohou být často doplněny o praktický úložný kufřík nebo stojan. Nakládací sady jsou zpravidla dražší, ale při aktivním cvičení se jejich koupě určitě vyplatí.
Pokud máte radši obouruční činky, pořídíte je jako set v nakládací formě i se stálou váhou. A pokud využijete veškeré vybavení, pořiďte si kombinovaný set, kde bude vše v jednom. Nemusíte přemýšlet, co se k sobě hodí, a ušetříte peníze i čas.
Je důležité zaměřit se na cvičení, které chcete praktikovat. Je možné si pořídit set o celkové hmotnosti 90 kg, stejně tak si můžete pořídit set o hmotnosti 20 kg. Ženy a začátečníci se nejspíš zaměří na jiné druhy činek, váhu i materiál, než zkušení vzpěrači, kteří si rádi dopřejí kvalitní trénink.