Jak vybrat posilovací hrazdu na doma? Hrazda na zeď nebo hrazda do dveří?

Jak vybrat posilovací hrazdu na doma? Hrazda na zeď nebo hrazda do dveří?

Obsah

Posilovací hrazdy jsou jednou z nejefektivnějších pomůcek pro domácí cvičení. Můžete díky nim cíleně posílit a zpevnit celé tělo pouze s vlastní vahou a navíc se jedná o velmi skladnou pomůcku, která se vleze prakticky do jakkoliv velkého interiéru. Jak ale vybrat tu správnou a jakým způsobem ji do prostoru umístit? Vše vám poradíme v tomto články, provedeme vás všemi typy hrazd a shrneme jejich výhody a nevýhody.

Posilovací hrazda: kdo by na ní měl cvičit a proč?

Mnozí vnímají posilování na hrazdě jako pokročilou záležitost, ve skutečnosti je to ale skvělá cvičební pomůcka opravdu pro každého, kdo chce pracovat na rozvoji své síly, stabilitě středu těla a jeho celkovém zpevnění. A na co tedy lze hrazdu využít?

  • Začátečníci na ní mohou poprvé pracovat s vlastní vahou a postupně zdokonalovat svou techniku při shybech.
  • Pokročilí sportovci rozvíjejí náročnější cviky, jako jsou muscle-upy nebo efektní front lever.
  • Milovníci funkčního pohybu mohou zařadit různá statická cvičení, shyby, trénovat úchop a celkovou koordinaci svého těla.

Hrazda na cvičení je univerzální posilovací pomůcka, která nachází využití napříč různými sporty. Hojně ji využívají například:

  • Horolezci a vyznavači boulderingu, kteří na ní posilují úchop, předloktí, záda a celkovou sílu horní části těla, což jsou pro lezce klíčové aspekty.
  • Basketbalisté mohou díky tréninku na hrazdě posílit zádové svaly, ramena a střed těla, vše je důležité pro samotnou hru.
  • Gymnasté ji využívají  k rozvoji síly, kterou pak používají dále třeba na bradlech.

Blog Image

  • V CrossFitu jsou hrazdy klíčové pro cviky jako kipping pull-ups, muscle-ups nebo přítahy, které kombinují sílu a dynamiku.
  • Plavci mohou díky hrazdě posílit zádové a ramenní svaly a zlepšuje sílu v záběrů a celkový výkon ve vodě.

Hrazda je ale ideální pomůckou i v tréninku atletiky, bojových sportů nebo třeba veslování. Její pravidelné používání pomáhá rozvíjet sílu, koordinaci a svalovou vytrvalost. Při snaze o zpevnění hlubokého stabilizačního systému je ideální doplnit ji o další pomůcky, jako jsou třeba posilovací lavice nebo různé balanční pomůcky.

 Co je třeba zvážit při výběru hrazdy?

Než se pustíte do výběru konkrétního řešení hop sport hrazd pro vaši domácnost, zvažte následující faktory:

  • Prostorové možnosti: Máte místo na hrazdu na zeď, nebo hledáte hrazdu, kterou snadno upevníte do dveří?
  • Typ a četnost tréninku: Plánujete základní shyby, nebo chcete cvičit i další cviky, jako jsou dipy či posilování nohou? Využijete třeba i bradla s hrazdou?
  • Nosnost a kvalita: Ujistěte se, že hrazda zvládne vaši váhu a je vyrobena z kvalitního materiálu. Zároveň zjistěte také nosnost vašich interiérových konstrukcí a zdí.
  • Možnosti instalace: Hledáte hrazdu bez vrtání, nebo vám nevadí trvalá montáž?

Typy posilovacích hrazd - výhody a nevýhody

Pojďme se nyní podívat na specifika jednotlivých typů hrazd pro domácí cvičení a rozebrat plusy a mínusy jednotlivých řešení.

Blog Image

Hrazda na zeď

  • Výhody: Stabilní, velmi vhodná pro intenzivní a častý trénink. Umožňuje široké úchopy a přidání dalších prvků, například gumových expandérů.
  • Nevýhody: Nutnost vrtání a dostatečně pevná stěna.

Hrazda do dveří

  • Výhody: Snadná instalace bez vrtání a je možné ji kdykoliv sundat a znovu namontovat. Ideální pro malé prostory. Možnost vzít ji s sebou na dovolenou.
  • Nevýhody: Omezená nosnost a menší variabilita cviků. Hrazda do dveří neumožňuje například široké úchopy.

Hrazda na strop

  • Výhody: Vhodná pro velmi vysoké stropy a otevřené prostory. Nabízí maximální volnost pohybu a ocení ji například gymnasté.
  • Nevýhody: Nutnost vrtání a celkově vyšší náročnost instalace.


Volně stojící hrazda

  • Výhody: Mobilní, bez nutnosti jakékoliv montáže. Často kombinovatelná s bradly.
  • Nevýhody: Potřebuje opravdu hodně prostoru. Finanční náročnost.


Co dalšího se vám bude hodit při cvičení s vlastní vahou?


Cvičení na hrazdě je samo o sobě vynikající způsob, jak posílit svaly horní části těla, zlepšit koordinaci a pracovat na své fyzické kondici. Pokud ale chcete svůj trénink obohatit a zapojit širší spektrum svalových skupin, vyplatí se pořídit i další pomůcky, které nám umožní rozšířit spektrum cviků,  zvýšit efektivitu tréninku a přizpůsobit jej konkrétním potřebám.

Existuje mnoho velmi skladných a efektivních pomůcek, jako jsou podpěry na kliky, činky, balanční pomůcky, cvičební bedýnky, činky, zátěžové vesty, posilovací kleště a odporové gumy. 

Pokud máte místa více, můžete zvážit prostorově náročnější pomůcky pro cvičení s vlastní vahou. Skvělým doplňkem mohou být bradla, která jsou kromě jiného ideální pro cviky zaměřené na břišní svaly, například L-sit nebo šikmé přítahy. Mnoho modelů je kompaktních a snadno přenosných, což z nich dělá i možno volbu i do menších prostor. 

Univerzální pomůckou je posilovací lavice, která opravdu rozšíří možnosti vašeho domácího tréninku. Umožňuje nejen posilování s činkami, ale také různé cviky s vlastní vahou, například výpady, hyperextenze nebo trénink břišních svalů. Doporučujeme zejména polohovatelné lavice, které vám umožní měnit úhel cvičení a zaměřit se na různé svalové skupiny.

Pro milovníky funkčního tréninku jsou populární volbou gymnastické kruhy. Umožňují provádět celou řadu cviků, od přítahů až po složitější prvky a statické výdrže. Kruhy rozvíjejí nejen sílu, ale i stabilitu a koordinaci.

Blog Image

Shrnutí

Výběr správné posilovací hrazdy závisí na mnoha faktorech a je dobré zvážit všechna pro a proti, než se pustíte do nákupu. Hrazda do dveří bez vrtání se hodí do menších prostorů a nabízí poměrně malé množství cviků, na druhou stranu ji můžete nainstalovat třeba i v kanceláři nebo si ji vzít s sebou na dovolenou.  Hrazda na zeď je skvělá, ale její instalace je složité a odvíjí se také od nosnosti vašich zdí. Volně stojící model preferují zkušení a pokročilí sportovci, prostorově je ale velmi náročný. Zvažte proto vždy čtyři důležité skutečnosti: prostorové možnosti, převládající typ tréninku, nosnost hrazdy i zdí a možnosti instalace.




Autor: Kateřina Smolová