Recumbent - pro koho bude vhodný?
Rotoped s recumbentem jsou si sice podobné, přesto jsou konstrukčně odlišné a fungují jinak. Recumbenty neboli horizontální rotopedy mají oproti klasickým rotopedům jiný posed s oporou zad, snížený nástup a celkově jsou pohodlnější. Umožňují tak cvičení po delší dobu, aniž by vás bolel celý člověk.
Vzdálenost sedla od řídítek má recumbent podstatně větší a cvičení se odehrává v pololehu. Kromě nohou se také více zapojují břišní svaly. Cvičení je efektivní, ale ne tolik namáhavé, takže se u něj dají dělat i další aktivity. Můžete tak při cvičení sledovat oblíbený seriál nebo číst knihu.
Pokud si vystačíte pouze s kondičním kardio tréninkem, vhodný pro vás je rotoped. Ovšem ne všichni mohou na těchto strojích cvičit. Recumbent je ideální pro jedince se sníženou pohyblivostí, kteří mají po operaci nebo jsou obézní a konstrukce rotopedu jim nevyhovuje. Pro tyto cvičení chtivé jedince, kteří by se rádi dostali do kondice a shodili pár kilo, jsou recumbenty perfektní volbou.
Horizontální rotoped neboli recumbent má sedlo podobné křeslu s opěrkou, nastaveitelná řídítka a celkově je s robustní konstrukcí a horizontálním postavením velmi komfortní. Stroje jsou konstruovány tak, aby cvičení mohlo být efektivní, ale zároveň ne příliš namáhavé.
Recumbent je ideální pro rehabilitační cvičení, je velmi pohodlný a nezatěžuje klouby. Pravidelnou jízdou se posílí kapacita plic, zlepší se kardiovaskulární systém, tlak a celková kondice.
Tento posilovací stroj je vhodný pro všechny s omezenou hybností. Doporučuje se jako rehabilitační prostředek po úrazu nebo chirurgickém zákroku. Vhodný je ale i pro lidi, které trápí jejich vyšší tělesná hmotnost. Před nákupem si jen zjistěte nosnost konstrukce. Vybírat obvykle můžete nosnost 130 kg, nosnost 120 kg, ale i 150 kg nebo 100 kg.
Nízký rám je dělaný pro snadný nástup a výstup z trenažéru, takže je vhodný i pro seniory. Lidé, kteří se kvůli zranění musí více starat o bederní část zad, při cvičení ocení pohodlný posed a možnost opření o opěrku. Konstrukce stroje šetří záda a vrchní polovinu těla před zbytečným zatěžováním.
Recumbent je samozřejmě vhodný i pro klasický kondiční trénink, zpevnění těla a spálení kalorií i pro ostřílené a zběhlé sportovce. V dnešní době se dají dokonce pořídit modely ekologické, jejichž náboj budete sami pohánět.
Kromě toho, že je cvičení na recumbentu pohodlné a efektivní, je jeho chod navíc extrémně tichý. Za to je zodpovědný kvalitní šlapací střed na čtyřhran s ložisky a setrvačník.
Zátěžové kolo a magnetický brzdný systém může mít manuální ovládání, ale patříte-li mezi náročnější sportovce, můžete volit i recumbent, který má elektronicky ovládaný indukční nebo elektronicky ovládaný magnetický brzdný systém.Recumenty mají také možnost nastavení zátěže hned v několika stupích a programech.
Hmotnost zátěžového kola se pohybuje od 4 do 10 kg, obvykle ale narazíte na 7 kg hmotnost, ale třeba i 6 či 9 kg. Při vybírání nezapomeňte zvážit i fakt, že čím vyšší hmotnost zátěžového kola je, tím namáhavější je i trénink. Namáhavější, ale účinnější.
Díky transportním válečkům můžete recumbent také velmi snadno přemístit.
Moderní modely recumbentu mají zabudovaný multifunkční počítač, který vám naměří rychlost i ujeté kilometry. Kromě toho je k dispozici také bluetooth připojení, programy pro trénink a dokonce si můžete dopřát i trénink s oponentem.
Velký dotykový LCD displej potěší každého. Jako u všech trenažérů podobného typu je možné si průběžně během cvičení měřit krevní tlak. Některé modely mají čidla na řídítkách, ale pro přesné měření je mnohem vhodnější hrudní pás.