Jarní dieta
Obsah
Jaro je obdobím probouzení a chvílí, na kterou mnozí z nás netrpělivě čekají. Ocení to zejména lidé, kteří mají v jídelníčku dost zimní rutiny. V tomto článku vám chceme nabídnout jarní dietu, bohatou na ingredience, které umožňují rychlý a plynulý přechod z letargie do akce a aktivity. Navíc vám pomůže bojovat s příznaky jarní únavy. A co je nejdůležitější: je to prostě chutné!
Jarní únava
Změny počasí doprovázející příchod jara spatřovat nejen v přírodě, ale také na našem těle. Ne vždy na ně člověk reaguje pozitivně, probouzí se do života a připravuje se na častější outdoorové aktivity. Někdy během jara můžeme pociťovat neduhy, které ztěžují každodenní fungování. Většina z nich je způsobena rychlými a náhlými výkyvy teploty a atmosférického tlaku. Přímo ovlivňují počasí, které je zejména na začátku jara pořádnou směsí slunce a mraků.
Příznaky jarní únavy
U lidí citlivých na výkyvy počasí (meteopatů) se může jarní únava projevit v mnoha podobách.
Nejčastěji jsou to:
- únava,
- slabost,
- ospalost,
- podrážděnost,
- bolesti hlavy,
- bolest svalů.
Jarní dieta
Před účinky jarní únavy se můžete chránit vhodnými preventivními opatřeními. Nejlepší a zároveň nejjednodušší z nich je vyvážená strava. Jídla v rámci ní je třeba jíst pravidelně, aby mělo tělo neustálý přístup k energii. Kromě toho by v jídelníčku měly dominovat produkty bohaté na vitamíny, zejména vitamín C, který podporuje imunitu a stimuluje organismus k činnosti. Nejlepším zdrojem vitamínů je čerstvé ovoce a zelenina. Vyplatí se sáhnout i po přírodních probiotikách, jako je kysané zelí, nakládané okurky a mléčné výrobky. Obsahují prospěšné fermentační bakterie, které podporují náš trávicí systém. Abychom doplnili pozimní nedostatky vitamínů a minerálů, můžeme uvažovat io doplňcích stravy.
Jarní menu - co nám pomáhá?
Produkty, které nám pomohou v boji s jarní únavou, můžeme zařadit podle obsahu cenných vitamínů a minerálů. Jejich zavedením do jídelníčku podpoříte mimo jiné náš organismus. imunitní systém, díky čemuž se mnohem lépe vypořádává s různými druhy infekcí, které se objeví brzy na jaře.
Produkty bohaté na vitamin C:
- citrusové ovoce,
- kiwi,
- guava,
- brokolice,
- květák,
- růžičková kapusta,
- pepř.
- jogurty,
- kefíry,
- kombucha,
- kyselé okurky - kysané zelí,
- nakládané okurky,
- kváskový chléb.
- ryby
- kroupy,
- obilné klíčky.
- dýňová semínka,
- slunečnicová semínka,
- tmavá čokoláda.
Hydratace je stejně důležitá jako jídlo . Pro zlepšení trávicích procesů a správného fungování celého těla bychom měli vypít asi 2 litry tekutin denně. Nepijeme jen vodu. V chladnějších dnech jej můžeme nahradit šálkem čaje s přidáním hřejivého pepře.
Jarní dieta – nejlepší produkty
Jaro je obdobím, kdy se ovoce a zelenina teprve začínají objevovat na pultech obchodů. Jsou mezi nimi produkty, kterým se vyplatí věnovat zvláštní pozornost, protože právě v této sezóně chutnají nejlépe a mají k nim největší přístup.
Jarní produkty:
- chřest,
- nové brambory,
- avokádo,
- třešně a višně.
Vrchol sezóny pro chřest je v dubnu. Jsou bohaté na betakaroten a vitamíny C a E a příznivě ovlivňují i stav vlasů, pokožky a nehtů. Chřest je skvělý pro zrak a vápník a fosfor v ní obsažené posilují kosti a zuby. Moderní medicína poukazuje na pozitivní účinek chřestu při léčbě mnoha různých chorob.
Mladé brambory
Nejlepší nové brambory najdete v obchodě nebo na bazaru koncem jara. Jsou mírně odlišné od typických brambor, protože jsou malé, jemné a mírně sladší. Nové brambory obsahují vitamín C a vitamíny skupiny B. Kromě toho jsou bohaté na hořčík, draslík, fosfor, vápník, železo, sodík a zinek. Díky tomu podporují práci trávicího systému, zlepšují stav pokožky, zabraňují svalovým křečím a podporují zrak.
Avokádo
Ačkoli je avokádo dostupné po celý rok, vrcholem sezóny na avokádo je období od konce zimy do časného jara. Toto ovoce obsahuje vitamíny A, C, E, K, H, skupinu B a minerály: vápník, měď, železo, mangan, draslík a fosfor. Pravidelná konzumace avokáda zlepšuje fungování celého trávicího systému.
Třešně a višně
Pokud se neumíte dočkat třešní a višní, budete si muset počkat do května. Právě tehdy v prodejnách a zelenovocích naleznete tyto lahodné plody plné vitamínů A, E, K, C a skupiny B. V třešních a višních najdete také důležité minerály jako: vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek. Mají protizánětlivé a protirakovinné účinky.
Co jíst na jaře
Níže uvádíme čtyřchodové jarní menu. Obsahuje produkty podporující boj proti jarní únavě a zároveň je pevným základem odolnosti vůči chladnějším březnovým a dubnovým dnům. Obsahuje 2000 kcal.
Příkladové jarní menu
Snídaně : Čokoládová a třešňová kaše (560 kcal).
Ingredience:
- ovesné vločky - 70 g,
- mléko 2% tuku - 1 šálek,
- třešně - 100 g, hořká čokoláda - 25 g.
Svačina:
Kiwi smoothie (225 kcal).
Ingredience:
- Kiwi - 2 kusy,
- lněná semínka 15 g,
- 100 g přírodního jogurtu,
Všechno to rozmixujeme
Oběd: Těstoviny s kuřecím masem a chřestem (805 kcal).
Ingredience:
- strouhaný parmazán - 35 g,
- kuřecí prsa - 150 g,
- špenát - 25 g,
- Celozrnné těstoviny - 100 g,
- olivový olej - 20 g,
- česnek - 2,5 g,
- Chřest - 90g.
Uvaříme těstoviny. Na pánvi osmahněte zbytek ingrediencí.
Večeře: Salát s tuňákem a celozrnnými krutony (410 kcal).
Ingredience:
- salát - 50 g,
- Nakládané okurky - 2 kusy
- Tuňák ve vlastní omáčce - 120 g
- Olivový olej - 10 g
- dýňová semínka - 15 g,
- cherry rajčata - 80 g,
- žitný chléb celozrnný 35 g,
Autor: Izabela Pawik