Nejlepší cviky na zadek. Jak cvičit hýždě s odporovou gumou?

Nejlepší cviky na zadek. Jak cvičit hýždě s odporovou gumou?

Obsah

Právem se dnes čím dál více sportovců soustředí na posilování dolní části těla, zejména na zpevnění hýždí. Pevný a vypracovaný zadek totiž není jen estetickou záležitostí, správně posílené hýžďové svaly pomáhají zlepšovat stabilitu páteře, podporují držení těla a přispívají k lepšímu sportovnímu výkonu při běhu, chůzi nebo jízdě na kole. Dobrou zprávou je, že díky moderním pomůckám, jako jsou odporové gumy, můžete efektivně posilovat hýždě i v domácích podmínkách. 

Máme pro vás základní informace o tom, proč je dobré do tréninku zařadit cviky na zadek s odporovou gumou, jak vybrat správný typ gumy a jak ji vůbec správně používat. Představíme vám několik nejúčinnějších cviků na hýždě, které lze provádět jako pokročilý i jako začátečník. 

Jak zpevnit a vytvarovat zadek? Je možné cvičit hýždě doma?


Pokud nejste spokojeni se svými hýžďovými svaly a chcete v domácím prostředí posílit a vytvarovat zadek, cenově nejdostupnější a zároveň velmi efektivní je využití odporové gumy. Snadno si ji pořídíte v obchodě se sportovním vybavením i online a můžete si vybrat například sportovní gumy růžové s různou úrovní tuhosti. Díky tomu můžete cvičit doma, v parku či na dovolené. Pokud chcete mít více variant na různé svalové partie, nabízí se také odporové gumy set, kde najdete několik kusů s různými stupni odporu.

Trénink s odporovou gumou umožňuje cílit konkrétní svaly a podpořit jejich aktivaci. Při správném provedení cviků dochází k intenzivnímu zapojení hýždí i mnoha dalších svalových skupin.  Díky plynulému odporu gumy se svaly procvičují velmi rovnoměrně.

Důležitým bonusem je také bezpečnost a šetrnost ke kloubům, protože gumy nevytváří tvrdé nárazy jako některé jiné sportovní aktivity. Odpor navíc můžete zvyšovat postupně a plynule, což napomáhá udržet správnou techniku a minimalizovat riziko zranění.

Blog Image

Co jsou odporové gumy? Typy gum na cvičení

Pro cviky na zadek jsou nejčastěji využívány kratší a širší odporové gumy, které dobře sedí kolem stehen a nekloužou. Různé úrovně odporu vám umožní postupné zvyšování obtížnosti tréninku se zachováním kvality provedení. Některé sady obsahují více gum s odlišnou tuhostí, což dává možnost volby obtížnosti podle konkrétního cviku či svalové partie. Obecně se dá říci, že se gumy dělí podle odporu na: lehký, střední a vysoký. Poslední zmíněný  je určený pro pokročilé sportovce hledající další stimul k nárůstu síly a objemu svalů.

Při výběru velmi dbejte na kvalitu materiálu, aby guma nepraskala po pár trénincích a  ani se při cvičení nadměrně nerolovala. Postupem času můžete investovat do různých variant odporu, nebo si rovnou pořiďte set odporových gum, abyste měli širší škálu možností.

 5 cviků na pevný a kulatý zadek s odporovou gumou


1. Squaty (Dřepy) s gumou

Provedení: Postavte se na šířku kyčlí, gumu natáhněte na obě stehne nad kolena. Držte rovná záda, kolena směřují ven proti odporu gumy. Pomalým plynulým pohybem přejděte do dřepu, jako byste si sedali na židli. Poté se dynamicky vraťte zpět do stoje. Dbejte na zapojení celého core, nenechte nést váhu pouze vaše bedra.

Účinek: Při správném provedení cvik intenzivně zapojuje hýždě, stehna a střed těla.

Blog Image

2. Rumunský mrtvý tah

Provedení: Postavte se na gumu tak, aby byla chodidla přibližně na šířku vašich boků, a její horní část uchopte rukama před tělem. Držte záda rovná, lopatky stažené a kolena mírně pokrčená. Pomalu se předkloňte v kyčlích, jako byste chtěli hýždě posunout směrem dozadu, přitom stále udržujte napnutou gumu. V dolní pozici ucítíte tah v zadní části stehen a hýždích. Poté se plynule vraťte zpět do výchozí pozice zpevněním středu těla a aktivním zapojením hýždí.

Účinek: Rumunský mrtvý tah s odporovou gumou je skvělým doplňkovým cvikem pro rozvoj síly a pevnosti hýždí a hamstringů. 


3. Hip thrust s gumou

Provedení: Lehněte si na záda, opřete se lopatkami, pažemi, chodidly a horní částí zad do podložky na cvičení. Gumu navlečte na stehna nad kolena a zvedejte boky vzhůru, v horní pozici aktivně stahujte hýždě a můžete oddalovat kolena od sebe. Pomalu se vraťte dolů. 

 Účinek: Jeden z nejúčinnějších cviků na posílení a vytvarování hýždí.


4. Střídavé zanožování v planku (Kickbacks)

Provedení: Položte se na kolena a dlaně, gumu umístětě nad kolena nebo kolem chodidel. Zanožte jednu nohu vzhůru, zatněte hýždě a v horní fázi na moment setrvejte. Pomalu vraťte zpět a vyměňte nohu.

Účinek: Izolovaný cvik cílený na hýždě, zlepšuje tvar a pevnost zadku.


5. Lateral Walks (Boční krůčky) s gumou

Provedení: Gumu umístěte nad kolena. Lehce pokrčte kolena a s rovnými zády dělejte úkroky do strany. Udržujte stálé napětí v gumě a nepřibližujte kolena k sobě. Proveďte několik kroků jedním směrem, poté zpět. Možno kombinovat s dřepy. 

Účinek: Posiluje hýždě, vnější stehna a stabilizuje kyčle.

Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

Špatná technika: Nevhodné držení těla, zakulacení v oblasti hrudníku nebo naopak prohnutí v bedrech. Soustřeďte se na zapojení core a raději dělejte menší rozsah, ale dbejte na správné provedení.

Příliš vysoký odpor: Začněte s lehčí gumou a intenzitu zvyšujte až poté, co zvládnete správnou techniku.

Nedostatek pravidelnosti či špatná regenerace: Důležitá je konzistence. Bez pravidelného cvičení se výsledky nedostaví. Na druhou stranu je potřebná i odpovídající regenerace, využít můžete třeba masážní válce.

Zapomínání na ostatní svalové skupiny: Pro harmonický rozvoj těla musíte posilovat všechny oblasti rovnoměrně.

Shrnutí

Cvičení s odporovou gumou představuje efektivní, jednoduchý a dostupný způsob, jak zpevnit a vytvarovat hýždě. Začnete-li s vhodným odporem a budete dbát na správnou techniku, brzy uvidíte a pocítíte první výsledky. Pokud se vám některý z pěti doporučených cviků bude zdát příliš náročný, vynechejte ho nebo zvolte gumu s menším odporem.


Autor: Kateřina Smolová